11 Ağustos 2022
budapestedeneyenir

Budapeste'de neler yapilir nerelere gidilir ne yenir

Budapeşte Nerede?

Tuna Nehri’nin iki yakasında kurulu olan Macaristan’ın başkenti Budapeşte, tam anlamıyla bir kültür, sanat ve romantizm kenti. Budapeşte, Tuna Nehri’nin iki yanına yayılmış en büyük ve en güzel şehir olma özelliğine sahip.

Şehir, ‘Buda’ ve ‘Pest’ olarak ikiye ayrılıyor. Tuna Nehri üzerindeki beş köprü iki yakayı birbirine bağlıyor.

Budapeşte’nin Özellikleri

Tam bir şifalı su cenneti olan şehirde, pek çoğu Osmanlı’dan kalma olan ve şimdi klinik gibi hizmet veren hamamlar yer alıyor.

Parlamento Binası, Aquincum Museum, Vidampark, Pesti Vigado, Növenkert, Gül Baba Türbesi, Kahramanlar Meydanı, St. Stephan Bazilikası, Westend City (Alışveriş Merkezi) mutlaka gidip görülmeli. Etstur misafirleri için ekstra düzenlenen tekne turu sırasında Tuna Nehri’nden geçerken muhteşem bir tarihe tanık olmanız ise an meselesi.

Havyarı, kaz ciğeri ve salamı en uygun fiyata bulacağınız Budapeşte’de sanatı resmen hediyelik eşyalarla konuşturuyorlar. Seramik duvar süsleri, boyanmış ahşap kutular ve oyuncak bebekler alınması gereken hediyelikler arasında. Kaz tüyü yastık ve yorganlar da çok ekonomik fiyata satılıyor.

Budapeşte’de gulas ve fasulye çorbasını, bir tür lahana yemeği Kaposzta’yı, Macarların ünlü tas kebabı Pörköl’ü mutlaka deneyin. Budapeşte’de birçok restoran bulunmakta. Restoranlara gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmakta fayda var. 10 Ağustos – 5 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek turlarla ilgili bilgi almak için www.etstur.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.