8 Eylül 2022

Yatırımcıların en büyük ilgi alanlarından olan ekonomik ve sektörel büyüme üzerine bu yazımı sizlerle paylaşmak istedim. 2014 yılının ilk yarısında hangi ülke ve sektörlerle büyüdü, ne kadar büyüdü bu konu üzerinden biraz araştırmak yapmak istedim.

2013 yılının kazandıran yatırım aracı olan hisse senetleri 2014 yılında da kazandıracağa benziyor. Özellikle gıda, perakende, sağlık, diyet ürünleri, havayolu, gayrimenkul, tarım gibi sektörlere ait olan hisse senetlerinin kazandıracağı söyleniyor. Bunun direkt olarak sektörel gelişmeyle ve sektörel gelişmelerin ise ülkenin geleceğini gösteren ekonomik büyüme ile bağlantısı bulunmaktadır. Bu nedenle de bu sektör ve ülke ekonomik büyümelerini bir yazıda toparlamak istedim.

Hangi Ülke Ne Kadar Büyüdü?
İçlerinde Türkiye’nin de bulunduğu bu ülkeler 2014 yılının ilk yarısında gösterdikleri performansa göre değerlendirilmiştir. Türkiye’nin bu listeye girmesini ise 2014 ilk çeyreğinde gösterdiği üstün performans sağlamıştır. Bilindiği gibi Türkiye ‘kırılgan beşli’ arasında yer alıyor ve son duruma göre enflasyon %9,66; Faiz oranı %8,75; Tasarruf Oranı %12,6 oranında. Türkiye ilk çeyrekte % 4,3 oranında büyüme göstererek bu liste içerisinde yerini aldı. Bu ilk 10 ülkeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

En hızlı büyüyen ülke ise Çin. Çin’in büyüme oranı %7,4. Ama bu oran pek olumlu karşılanmıyor. Bunun nedeni ise Çin’in gelişmekte olan bir ülke olması ve %7,4 oranında büyümenin gelişme adına yeterli olmadığı belirtiliyor.
%6,2 oranında büyüyen Malezya ise büyüme oranı ile ikinci sırada yer alıyor.
%5,7 oranında büyüme ile Filipinler 3. sırada.
%5,2 oranında büyüme ile Endonezya 4. sırada. Endonezya’da kırılgan beşli arasında yer alıyor. Enflasyon oranı %7,32; Faiz oranı %7,5; Tasarruf oranı % 31,2.
Singapur %4,9 oranında büyüme ile 5. sırada yer alan ülke.
Peru, %4,8 oranında büyüme ile 6. sırada.
Bir diğer kırılgan beşli içinde yer alan ülke olarak Hindistan, %4,6 oranında büyüme gösteriyor. Hindistan’da enflasyon %8,28; Faiz oranı %8, Tasarruf oranı %30,6.
Türkiye %4,3 oranında büyüme ile 8. sırada yer alıyor.
İngiltere % 3,1 oranında büyüme göstermiş durumda ve 9. sırada yer alıyor.
Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Japonya ise %3 oranında büyüme ile 10. Sırada yer alıyor.
Ülkelerin ekonomik büyümeleri bu şekilde iken sektörel gelişmelerin ekonomik büyümeye katkılarını da değerlendirmek gerek. Katkıda bulunan sektörler arasında finans ve sigorta faaliyetleri 1,7 puan ile ilk sırada yer alıyor. 1,3 puan ile büyümeye katkıda bulunan bir diğer sektör ise imalat sanayisi. Toptan ve perakende sektörü ile ulaştırma ve depolama sektörüne bakıldığında 0,4 puanlık bir katkısı görülüyor.

İnşaat, bilimsel, teknik ve mesleki faaliyetler büyümeye 0,3 puanlık bir katkıda bulunmuş. Tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörleri 0,18 puan, elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme sektörü, eğitim, gayrimenkul faaliyetleri, kamu yönetimi ve savunma, zorunlu sosyal güvenlik sektörünün 0,1 puan katkısı olduğu görülüyor.

2014 yılında kazandırması beklenen hisse senetlerine bakıldığı zaman, büyümeyi destekleyen sektörlerin hisselerine ait oldukları görülüyor. 2014 yılında kazandıracak hisse senetleri için burayı tıklayın. Birikiminizi borsada hisse senedi alarak değerlendirmek isteyenlerden ve yüksek kazanç elde etmek isteyenlerdenseniz, bu büyüyen sektörlerin hisselerine yatırım yapmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.