9 Ağustos 2022
Prag'ı Tanıyalım

Prag'ı Tanıyalım

Orta Avrupa’da hem romantizmi yaşamak hem de kültür turu yapmak istiyorsanız Prag, tam aradığınız şehir. Tarihi kentte gotik ayrıntılar, barok tarzı kübist yapılarla kaynaşıyor. Aynı zamanda kültür ve sanat başkenti kabul edilen şehir, yıl boyunca süregelen müzik festivalleri ile ünlü. Etkileyici bir tabiat güzelliğine sahip olan Prag, Doğu Avrupa kentleri arasında İkinci Dünya Savaşı’ndan yara almadan çıkan tek kent olma özelliğine de sahip.

Prag’ta Nereleri Gezelim

Prag’da önceliğiniz eski şehir olsun. Eski şehirde Saat Kulesi, nehir yönünde yürüyüşünüzü gerçekleştirin ve Viltava Nehri’nin üzerindeki Charles Köprüsü’nü mutlaka görün. Burası bölgenin panoramik manzaraya sahip noktası ve fotoğraf çektirmek için ideal. Eski şehrin dar sokaklarında gezerken adeta tarihe yolculuk yapacaksınız. Ünlü yazar Franz Kafka’nın bir zamanlar yaşadığı ev de bu bölgede bulunuyor.

Prag Kalesi, St. Vitus Katedrali, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, eski Belediye Binası, St. Nicholas Kilisesi, Ulusal Tiyatro, Vclavske Namesti Bulvarı ve Stare Mesto Market yani açık pazar mutlaka Prag’da görmeniz gereken yerler arasında. Kukla Tiyatrosu’nu da kaçırmayın. Karlovy Vary, Terezin ve Dresten gezileri ile Çek kızların ateşle yaptığı ilgi çekici dans performanslarının da bulunduğu Çek Gecesi’ni de olmazsa olmaz listenize dahil edebilirsiniz. Prag’a gelmişken Nove Mesto’yu (Yeni Şehir) gezmeyi unutmayın. Sanatın binbir çeşidinin sergilendiği Prag’ın caz barları da meşhur. Cesnekova Polevka Çorbası, Prag usulü biftek ve Çek kekleri mutlaka denemeniz gereken lezzetler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.